Nowa wersja modułu doradczego - pomijanie publikacji na oświadczeniach
uprzejmie informujemy, że oferujemy nową wersję modułu doradczego pozwalającą na przeprowadzanie symulacji i analiz przy założeniu, że autor może nie wykazać na oświadczeniu wybranych publikacji współautorskich.
Data opublikowania: 2 września 2021
Dostępne strategie, algorytmy oraz warianty symulacji i analiz
Moduł doradczy pozwala na zastosowanie jednej z dwóch strategii działania:
- pierwsza zakłada, że autor zatrudniony w jednym miejscu na całym etacie w jednej dyscyplinie,
musi wykazać na oświadczeniu wszystkie publikacje tj. swoje udziały we wszystkich publikacjach (strategia bezpieczniejsza)
- druga zakłada, że autor może nie ujawniać swego udziału w dowolnych publikacjach (nie wykazując niektórych publikacji w żadnej dyscyplinie i na rzecz żadnej instytucji, w szczególności - może tak zrobić nawet autor zatrudniony w jednej instytucji na całym etacie w jednej dyscyplinie).
W każdej strategii postępowania można zastosować jeden z trzech algorytmów:
- maksymalizacja wartości udziałów
- maksymalizacja efektywności udziałów
- maksymalizacja efektywności udziałów z preferencją publikacji, w których dyscyplina reprezentowana jest tylko przez jednego autora z danej instytucji.
Z kolei każdy algorytm w dyscyplinie, którą analizujemy może działać w czterech wariantach (rozłącznych schematach), przyjmując jako punkt wyjściowy jedno z poniższych założeń:
- wariant A - można dysponować dowolnie udziałami autorów dwudyscyplinowych i może wykorzystać je wszystkie na rzecz rozpatrywanej dyscypliny (w limicie określonym w par. 17 rozporządzenia)
- wariant B - nie bierze się pod uwagę udziałów autorów dwudyscyplinowych (czyli rozlicza analizowaną dyscyplinę korzystając wyłącznie z dorobku autorów jednodyscyplinowych)
- wariant C - wykorzystuje się udziały w publikacjach tak, jak określa to tzw. "oświadczenie nr 3) wynikające z danych zarejestrowanych w systemie Expertus (patrz zastrzeżenie poniżej)
- wariant D - wykorzystuje się udziały zgodnie z określoną kolejnością dyscyplin, priorytetem pozwalającym na wspomaganie dyscyplin słabszych kosztem tych, które mają duży zasób wartościowych udziałów (patrz wyjaśnienie poniżej)
Zatem:
- wariant A przedstawia wyniki maksymalne (priorytet danej dyscypliny względem wszystkich innych)
- wariant B daje wyniki minimalne (wszystkie inne dyscypliny mają pierwszeństwo przed rozpatrywaną)
- wariant C prezentuje wyniki wg oświadczeń (dane wejściowe to wykaz publikacji przypisany już do konkretnej dyscypliny na podstawie decyzji na poziomie jednostek naukowych)
- wariant D udostępnia wyniki rozliczające dyscypliny wg zadanej kolejności (wg kolejności określonej przez administratora systemu;
jeśli nie zostało to określone - w kolejności występowania dyscyplin na wykazach MEiN)
Uwaga: wariant C "wg oświadczeń" bierze pod uwagę w zależności od decyzji administratora systemu:
- pomija udział autora w danej publikacji, o ile nie zarejestrowano oświadczenia
- przypisuje autorowi pierwszą z dostępnych dyscyplin, jeśli nie zarejestrowano oświadczenia
Uwaga: wariant D "wg podanego priorytetu dyscyplin": kolejność rozliczania dyscyplin zależy od decyzji kierowników dyscyplin.
Szczegóły w serwisie technicznym - wejście.